گروه معماری آریا قلی پور

راهنمای برآورد قیمت بازسازی خانه قدیمی

5/5 - (1 امتیاز)

با توجه به تجملات و تغییر سبک زندگی در  این روز ها، کسانی که خانه قدیمی و یا به اصطلاح کلنگی دارند، به مرور زمان به بازسازی آن فکر می کنند. حتی اگر اهل تجملات و سبک زندگی های مدرن هم نباشیم ممکن است خستگی و نیاز به تنوع، انگیزه بازسازی را در درون ما به تقویت کند. اما در بازسازی خانه های قدیمی دغدغه ای که برای افراد ایجاد می شود در رابطه با هزینه ها است. قطعا بازسازی خانه های کلنگی هزینه های زیادی ‌را در پی خواهد داشت؛ اما چه کاری بی هزینه است؟!

مطمئنا پس از تغییراتی که در خانه قدیمی ایجاد می شود و آن را به مکانی بهتر و سرزنده تر برای زندگی تبدیل می کند بابت هزینه ای که صرف کرده اید  خود را تحسین می کنید. اگر شما نیز به فکر بازسازی هستید و می خواهید درباره قیمت آن اطلاعاتی را به دست آورید تا انتهای این مقاله از گروه تخصصی معماری، طراحی و اجرای آریا قلی پور با ما همراه باشید.

هزینه بازسازی خانه قدیمی؛ از پیش بینی تا برآورد قیمت

اگر بازسازی خانه خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید. قیمت بازسازی خانه شما را به صورت دقیق و بر اساس استانداردها برآورد خواهند کرد. شما نیز خودتان به طور اجمالی می توانید هزینه ها را حساب کنید اما به دلیل نوسان قیمت در بازار شاید نتوانید دقیقا به یک قیمت واحدی برسید. چنانچه پروسه بازسازی را یک شرکت معماری معتبر بر عهده بگیرد باید هزینه نهایی آن را در هر بخش به صورت جداگانه به کارفرما گزارش دهد. کارفرما تصمیم گیرنده نهایی است که با توجه به بودجه خود، الویت بندی های لازم را انجام می دهد و نتیجه کار را با گروه معماری در میان می گذارد.

در خصوص هزینه بازسازی خانه قدیمی نیز بطور کلی نمی توان به قیمت دقیقی اشاره کرد. در وهله اول باید توجه داشته باشید که در بازار شاهد قیمت های نوسانی هستیم که در مدت زمان کمی قیمت ها تغییر می کنند، از طرفی چون نوسازی خانه پروسه ای زمان بر است نمی توان در کل این مدت، به قیمت اولیه اتکا کرد؛ یعنی گاهی ممکن است افراددر پروژه های زمان بر، هزینه ها را مجددا برآورد‌ کنند.

به علاوه در نوسازی خانه قدیمی عواملی دخیل هستند که این عوامل می تواند از بازسازی یک خانه به خانه دیگر متفاوت باشد، به تبع آن هزینه ها نیز با همدیگر فرق خواهند داشت. با این توصیفات باز هم قادر نیستیم که هزینه دقیقی را برای آن برآورد کنیم، تنها با برشمردن عوامل دخیل می توان به طور تقریبی هزینه ها را حساب کرد. ما نیز قصد داریم در بخش بعدی این مقاله عوامل مؤثر در هزینه بازسازی خانه های قدیمی را بررسی کنیم تا شما به دیدگاهی کلی برسید و بتوانید با نگاهی بازتر هزینه ها را پیش بینی کنید.

بررسی فاکتور های مهم در قیمت بازسازی خانه قدیمی

در بازسازی خانه های قدیمی چندین هدف مد نظر می باشد اهدافی چون افزایش ایمنی، افزایش زیبایی، تغییر دکوراسیون داخلی و تغییر در نمای ساختمان که همگی آن ها از هدف های مهم بازسازی خانه قدیمی هستند. طبیعتا در قبال موارد ذکر شده، هر کدام هزینه ای هم خواهد داشت. در ادامه به فاکتور هایی اشاره خواهیم کرد که در برآورد قیمت بازسازی خانه قدیمی تأثیر گذار هستند.

قدمت خانه چقدر است؟!

در وهله اول قدمت یک خانه تعیین کننده هزینه بازسازی آن می باشد. بدین شکل که هر چه قدر یک خانه قدیمی تر باشد، هزینه بیشتری را برای بازسازی می طلبد. البته برآورد هزینه این مورد به میزان آسیب هایی بستگی دارد که در طول سالیان مختلف به خانه وارد شده است. در حالت کلی هر چقدر تغییراتی که خانه نیاز دارد زیاد باشد، هزینه بازسازی هم افزایش می یابد.

چند تا گزینه بازسازی دارید؟

مرمت دیوار ها، رنگ آمیزی دیوار ها، تعویض چهارچوب های قدیمی درب و پنجره ها، بزرگتر کردن ابعاد اتاق نشیمن، تعویض سیستم نورپردازی، مرمت نمای ساختمان، تعویض کفپوش، افزایش ایمنی و استحکام ساختمان، تعویض شیر آلات، تعویض سقف کاذب، افزودن اتاق، تعویض شیشه پنجره ها و… تماما جزو آیتم هایی محسوب می شوند که در لیست نوسازی خانه های قدیمی وجود دارند. هر یک از آن ها هزینه جداگانه ای را شامل می شوند که ممکن است برای هر خانه ای تنها چند مورد از آن ها نیاز باشدو برای برخی دیگر موارد بیشتر! طبیعتا وقتی گزینه های بازسازی کمتر باشند، هزینه کمتری را نیز شامل می شوند.

متراژ و ابعاد خانه؛ هر که بامش بیش برفش بیشتر!

اندازه و متراژ خانه از دیگر عوامل تأثیر گذار در هزینه نوسازی خانه قدیمی می باشد. به طور معمول شرکت هایی که خدمات بازسازی خانه ها را انجام می دهند، هزینه را براساس متر مربع محاسبه می کنند. پس با این اوصاف متراژ خانه شما با هزینه بازسازی آن رابطه مستقیم دارد، بدین صورت که هر چقدر متراژ خانه بزرگتر باشد، هزینه آن بیشتر خواهد شد.

مدت زمان بازسازی خانه

هر چقدر آیتم های بازسازی بیشتر باشد، تیم مربوطه نیز مدت زمان بیشتری را برای مرمت آن صرف خواهد کرد. از طرفی هر چقدر که مدت زمان بازسازی خانه بیشتر باشد، هزینه بیشتری را نیز مشمول خواهد شد. پس هنگام برآورد‌ قیمت بازسازی خانه خود، این مورد را نیز باید در هزینه ها لحاظ کنید که تا حدودا چه تاریخی تیم مربوطه درگیر نوسازی خانه شما خواهند بود؟

چه نوع سبک اجرایی را انتخاب می کنید؟

از عوامل بسیار مؤثر در هزینه بازسازی خانه ها می توان به نوع سبک اجرایی نیز اشاره کرد. در بازسازی خانه ها ی قدیمی سبک های مختلفی از جمله سبک کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن، سنتی، مینیمال، روستیک و… قابلیت اجرا دارند. هر کدام از سبک های نامبرده هزینه متفاوتی را در پی خواهند داشت، پس این مسئله مهم است که کدام سبک را برای بازسازی خانه خود انتخاب می کنید.

۶_ نوع متریال مورد استفاده

متریال و مصالح ساخت بنا در بازار بر اساس کیفیت و جنس بسیار متفاوت است. بنابراین در برآورد هزینه بازسازی خانه قدیمی، این که تیم بازسازی از چه نوع متریالی استفاده می کنند بسیار حائز اهمیت است. از جمله متریال های مورد استفاده در نوسازی خانه ها می توان به سرامیک، گچ، چوب، کاشی، پارکت، سنگ، فلزات و تجهیزات نورپردازی اشاره کرد. البته به غیر از موارد ذکر شده ممکن است متریال های دیگری نیز به کار برده شوند که بیشتر به سلیقه افراد بستگی دارد. حال اگر متریال ها باکیفیت و مرغوب باشند در هزینه نهایی بازسازی خانه ها تأثیر زیادی خواهند داشت.

تعرفه ها چه می گویند؟

شرکت هایی که خدمات بازسازی خانه های قدیمی را ارائه می دهند، ممکن است قیمت های متفاوتی را برای این کار در نظر بگیرند. طبیعتا هر شرکتی طبق استراتژی های خاصی تعرفه ها را مشخص می کند. اما مسئله ای که در اینجا مورد بحث است افرادی هستند که قیمت برایشان خیلی مهم است. و برای بازسازی خانه خود به دنبال قیمت کمتری می گردند. قبل از آن که پروژه نوسازی خانه خود را به شرکتی بسپارید. بهتر است درباره قیمت مواد و متریال ها در بازار نیز اطلاعاتی کسب کنید.

حتما توجه داشته باشید که بین قیمت مواد و کیفیت آن ها تناسبی درستی وجود داشته باشد. چنانچه قیمت پیشنهادی شرکتی کمتر از حد معمول باشد این احتمال وجود دارد که متریال مورد استفاده آن ها از مرغوبیت بالایی برخوردار نمی باشد.

در هر حال برای این که خدمات بازسازی خانه خود را با بهترین تعرفه و قیمت به انجام برسانید. بهتر است هم درباره قیمت مواد در بازار و هم درباره دستمزد اصولی پیمانکار ها آگاه شوید. پس از آن هر شرکتی که این دو مورد را طبق استاندارد های تعریف شده رعایت کند، بهترین تعرفه را برای نوسازی خانه شما ارائه می دهد.

با تیم معماری ما در تماس باشید

بصورت طبیعی هر ۱۰ سال یکبار خانه ها به بازسازی نیاز پیدا می کنند. بدین ترتیب ممکن است شما در برهه ای از زمان با این عملیات روبرو شوید. در واقع شما با بازسازی خانه خود، روح تازه ای به آن می بخشید اما به یاد داشته باشید که این پروسه دارای هزینه و زمان بر است.

به همین منظور سعی داشتیم. در این مقاله مقاله از سایت گروه تخصصی معماری، طراحی و اجرای آریا قلی پور درباره هزینه بازسازی خانه های قدیمی اطلاعاتی مفیدی را برای شما شرح دهیم. امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد با کارشناسان ما در تماس باشید.

راهنمای برآورد قیمت بازسازی خانه قدیمی

فهرست مطالب