گروه معماری آریا قلی پور

بهترین ایده‌ها برای طراحی دفتر کار

5/5 - (1 امتیاز)

اگر مدل و طراحی دفتر کار، مطابق با قوانین آن محیط و روش اصولی و مناسب انجام شود، علاوه بر ایجاد یک دکوراسیون کاربردی در محیط اداری، بیشترین بهره‌وری را برای شما دارد. محیط کار علاوه بر اینکه باید جذاب باشد، باید به صورت کاربردی طراحی شود و تمام وسایل موردنیاز در دسترس کارکنان باشند. با وجود همه اینها آیا می‌دانید که ایده‌های متناسب با محیط کاری شما کدام‌اند؟ ایده‌های زیبا و بسیاری برای طراحی هر محیط کاری وجود دارد که شما با شناسایی و به کار بردن آنها می‌توانید از دکوراسیون خوب و مؤثرتری استفاده کنید. اگر شما هم برای طراحی دفتر کار خود به ایده‌های مناسب و متنوعی نیاز دارید، می‌توانید در این مقاله از گروه معماری آریا قلی پور ،با این ایده‌ها آشنا شده و دفتر کار خود را به زیباترین و بهترین شکل آن طراحی کنید.

ایجاد نقطه کانونی در دفتر کار

ایجاد نقطه کانونی در دفتر کار به معنی ایجاد نقطه‌ای است که بیشتر از بقیه مناطق جلب‌توجه کند. بنابراین همان قسمت را مشخص کرده و به‌وسیلهٔ رنگ، تزیینات کاغذدیواری و غیره آن قسمت را به محیطی کانونی تبدیل کنید. صاحبان مشاغل متناسب با کار و محیط آن کار و اهدافی که دارند، نقطه کانونی را به وجود می‌آورند. برای ایجاد نقطه کانونی باید توجه داشته باشید که طرح و رنگ آن قسمت با سایر قسمت‎ها متفاوت باشد. مثلاً اگر از رنگ خاصی در نقطه کانونی استفاده می‌کنید، در بقیه بخش‌ها این رنگ نباید استفاده شود.

ایجاد محیطی آزاد و باز

برای طراحی دفتر کار، به همان میزان که از دیوار کمتری استفاده شده باشد، فضای دید بهتر و بیشتری را هم فراهم می‌کند. در این روش معمولاً میزهای کارکنان با فاصله از یکدیگر چیده می‌شود، به همین ترتیب هر کدام از کارکنان با سایرین به راحتی تعامل دارند. در این شرایط هم می‌توان در مواقع تغییر دکوراسیون به راحتی دکور را تغییر داد و هم اینکه با استفاده کمتر از دیوارها می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و فضای باز هم باعث تحرک بیشتر و راحت‌تر کارکنان می‌شود.

استفاده از گل‌وگیاه

معمولاً از گل‌وگیاه برای زیبایی و طراحی دکوراسیون محیط کار استفاده می‌شود. گل‌وگیاه به‌عنوان ابزاری است که صاحبان همه مشاغل می‌توانند برای زیبایی محیط کارشان از آن استفاده کنند. گیاهان علاوه بر ایجاد فضای زیبا برای محیط کار، باعث تصفیه هوای محیط کار شما هم خواهند شد. علاوه بر این، وجود گل‌وگیاه در محیط کار، در زمان خستگی می‌تواند باعث ایجاد انرژی در کارکنان شود. مثلاً می‎توانید از گل‌هایی مانند پتوس که رشد خوبی دارند استفاده کنید.

C:\Users\Desktop\مهدیه\استفاده-از-گل-و-گیاهان-در-طراحی-دفتر-اداری-1.jpg

استفاده از نورپردازی مناسب

در هر دفتر کاری نورپردازی یکی از عواملی است که برای طراحی دکور آن محیط پیشنهاد می‌شود. برای استفاده از نورپردازی طبیعی می‌توان از نور خورشید استفاده کرد که برای انجام این کار شما می‌توانید از پنجره‌های بزرگی که نور را به خوبی از خود عبور می‌دهند استفاده کنید. اما اگر تمایل به نورپردازی مصنوعی دارید، می‌توانید از ابزارهای خاصی مثل نورهای خطی، ال‌ای‌دی و غیره استفاده کنید. همچنین اگر در زمان نصب، این نوع نورپردازی‌ها را موازی با پنجره‌ها قرار دهید، می‌توانید بیشترین بازخورد مثبت را از آنها گرفته و نورپردازی محیط کاری خود را به درستی ایجاد کنید.

 

استفاده از کمد اداری متناسب با دفتر کار

شما باید در دفتر کار خودتان از کمدهایی استفاده کنید که علاوه بر زیبایی، بتواند فایل‌ها، اسناد و مدارک شما را در خود جای بدهد. البته در تهیه این کمدها باید توجه داشته باشید که ابعاد و اندازه آن‌ها باید با توجه به اندازه اسناد و مدارک شما باشد.

استفاده از میز و صندلی مناسب و زیبا

شما می‌توانید برای طراحی محیط کارتان از میز و صندلی‌های مدرن استفاده کنید. برای همین ما می‌توانیم به شما پیشنهاد بدهیم که به‌جای استفاده از میز و صندلی‌های کوچک و گوشه‌دار مستطیلی از میزهایی استفاده کنید که به‌صورت نیم‌دایره بوده و بزرگ‌تر هستند و جلوه خاصی هم به محیط کار شما می‌دهند. علاوه بر این شما می‌توانید از میزهایی که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند هم استفاده کنید. همچنین برای استفاده از میز و صندلی باید به طرح و رنگ آن دقت داشته باشید. به این صورت که این وسایل باید با کف‌پوش، رنگ مبلمان، و سایر وسایل محیط کار شما هماهنگی مناسبی داشته باشد.

C:\Users\Desktop\مهدیه\Work-desk-model-10-800x491.jpg

مبلمان و شیوه چیدمان آنها

مبلمان هم مانند میز و صندلی باید مناسب با محیط کاری شما باشد. باید در تهیه مبلمان حتماً به قسمت تکیه‌گاه، دسته مبل و غیره توجه داشته باشید تا در زمانی که از آن استفاده می‌کنید بدن شما کمتر دچار خستگی شود. مدل‌های مختلفی از مبلمان اداری وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس نوع دکوراسیون محیط کارتان آنها را انتخاب کنید. اگر مبلمان متناسب با محیط کارتان را به‌درستی انتخاب کنید، نیمی از مسیری را که باید برای طراحی فضای دفتر کارتان بروید، طی کرده‌اید. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌کنیم تا بهترین نوع مبلمان را خریداری کنید.

C:\Users\Desktop\مهدیه\عکس-شاخص-1024x600.jpg

استفاده از رنگ‌بندی مناسب برای محیط دفتر کار

برای رنگ‌بندی دفتر کار، پیشنهاد ما به شما این است که رنگ قالب نماد تجاری یا لوگوی شرکت خود را در دفتر استفاده کنید. در نظر گرفتن و توجه داشتن به روان‌شناسی رنگ‌ها باعث می‌شود که محیط کارتان را متناسب با خلق‌وخوی خودتان و سایر همکارانتان تنظیم کنید. علاوه بر این برای طراحی محیط کار بهتر است به‌جای استفاده از رنگ‌های جیغ از رنگ‌های خنثی و معمولی استفاده کنید. زیرا باعث مدرن‌شدن و هر چه شیک‌تر به نظر رسیدن محیط کاری شما می‌شوند.

 

طراحی فضای استراحت

کارمندان برای بازیابی انرژی درونی خود، نیازمند مکانی آرام برای استراحت هستند. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌کنیم در محیط کارتان حتماً به فکر ایجاد مکانی برای استراحت باشید. علاوه بر این استراحت از عواملی است که نقش بسیار مهمی در خلاقیت و موفقیت ایجاد می‌کند. پس بهتر است برای این مکان از رنگ‌های آرامش‌بخش و گیاهان زیبا هم استفاده کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد بهترین ایده‌هایی که برای طراحی محیط کار مناسب است. صحبت کرده‌ایم؛ پس شما با استفاده از این ایده‌ها می‌توانید به‌آسانی دفتر کارتان را به بهترین شکل طراحی کنید. علاوه بر این می‌توانید به منظور طراحی دفتر کارتان از طراحانی که در این زمینه فعالیت دارند هم استفاده کنید.

 

بهترین ایده‌ها برای طراحی دفتر کار

فهرست مطالب