گروه معماری آریا قلی پور

خانه خود را بازسازی کنیم یا از نو بسازیم؟

Rate this post

خانه ها به مرور زمان فرسوده می شوند و زیبایی و ایمنی اولیه خود را از دست می دهند. در این صورت ممکن است افراد تصمیم بگیرند که تغییراتی را در آن ایجاد کنند. این تغییرات را می توان به دو صورت بازسازی و یا از نو ساختن انجام داد. اما سؤالی كه در اینجا پیش می آید این است که بازسازی خانه خود بهتر است و یا کوبیدن و از نو ساختن آن؟

طبیعتا بین این دو مفهوم تفاوت هایی وجود دارند اما اگر به تصمیم واحدی نرسیده اید که کدام روش را انتخاب کنید، در این مقاله از مجله سایت گروه تخصصی معماری، طراحی و اجرای آریا قلی پور با ما همراه باشید تا موضوع را بررسی کنیم و شما بتوانید در آخر یکی از راه ها را که مناسب شرایط و خانه شما است انتخاب کنید.

 

کدام یک بهتر است بازسازی و یا از نو ساختن؟

قبل از آن که تصمیم بگیرید خانه خود را بازسازی کنید و یا از نو بسازید، بهتر است با معنای دقیق این مفاهیم آشنا شوید تا در آخر انتخاب صحیح تری داشته باشید. برای درک بهتر موضوع باید گفت که بازسازی به عملیاتی گفته می شود. که طی آن تعمیراتی را در خانه انجام می دهند. این تعمیرات می تواند شامل مواردی همچون تعویض لوله کشی ها، تخریب کف و کف سازی جدید و… باشد.

حال در نقطه مقابل برخی افراد تنها به چنین تعمیراتی بسنده نمی کنند و به دنبال تغییر اساسی تری هستند. در این شرایط افراد ترجیح می دهند که خانه را به کل تخریب کرده و از نو بسازند. سؤال اصلی ما این است که کدام یک به صرفه تر است بازسازی و یا از نو ساختن؟ برای پاسخ به این سؤال در بخش زیر به مواردی اشاره خواهیم کرد تا طبق آن و شرایط خودتان یکی از آن ها را برگزینید.

 

مدت زمان انجام پروژه؛ وقت دارید از صفر شروع کنید؟

با یک نگاه اجمالی هم می توان به این موضوع پی برد که پروسه از نو ساختن خانه ها زمان بیشتری را می طلبد. دلیل آن نیز کاملا مشهود می باشد، بدین صورت که در بازسازی اسکلت و ساختار خانه حفظ می شود. و تنها در بخش هایی از خانه شاهد تعمیراتی هستیم اما در تخریب و از نو ساختن خانه ها با پروسه سنگینی روبرو می شویم که نیازمند برنامه دقیق تری است.

از نو بنا کردن یک خانه یعنی از نقطه صفر شروع کردن، در این مورد باید ابتدا چهارچوب خانه شکل بگیرد و پس از آن فضای داخلی خانه طراحی گردد اما در بازسازی چهارچوب خانه پابرجاست تنها در مواردی تعویض و تعمیراتی خواهیم داشت.

 

قیمت پروژه؛ هزینه ها را سبک سنگین کنید

در بحث قیمت نیز باید گفت که از نو ساختن خانه ها هزینه زیادی را می طلبد. بدین صورت که در بازسازی ممکن است افراد تنها چند قسمت از خانه را بازسازی کنند و شاید تمام بخش ها درگیر پروسه بازسازی نشود.

در این حالت هر چقدر گزینه های تعمیر و مرمت کمتر باشد هزینه کمتری را هم در پی خواهد داشت. در مقابل از نو ساختن هزینه گزافی را نیاز دارد چرا که در این مورد چند بخش درگیر تعمیر یا تعویض نمی شوند بلکه تمام ساختار خانه تخریب خواهد شد و پس از تخریب کامل مجددا ساخته می شود.

 

تغییر و زیبایی خانه خود ؛ دلتان چه می گوید؟

بدیهی است که از نو ساختن خانه ها پروسه ای زمان بر و هزینه بر خواهد بود. اما اگر به دنبال یک تغییر اساسی هستید، پیشنهاد ما این است که خانه خود را از نو بسازید. با ساختن مجدد خانه هر تغییری را طبق استاندارد های موجود می توانید بر طرح و نقشه خانه خود پیاده کنید. و تا جایی که امکان داشته باشد خانه خود را تغییر دهید.

از لحاظ زیبایی شناسی نیز می توان گفت که در هر دو مورد می توان زیبایی را برای خانه به ارمغان آورد. چه در بازسازی و چه در از نو ساختن تغییراتی در خانه لحاظ می شود كه به زیبا تر شدن هر چه بیشتر خانه کمک می کند.

 

تضمین ایمنی؛ حاضرید قید امنیت را بزنید؟

پس از گذشت چندین دهه، بافت و ساختار خانه ها فرسوده و کهنه می شوند، در این وضعیت ایمنی و امنیت آن ها نیز کاهش می یابد. با بازسازی تنها ظاهر قضیه را تعمیر می کنید اما برای تضمین ایمنی خانه ها به چیزی بیشتر از بازسازی نیاز دارید. هنگامی که سازه از نو ساخته می شود.

در واقع از متریال، مواد و علم جدید تر و بروز تری استفاده می کنند. تا یک ساختمان را برپا کنند پس با این اوصاف می توان این گونه نتیجه گرفت که ایمنی ساختمان با از نو ساختن سازه تضمین می شود. و ساختمان های نو ساخت ایمنی و امنیت بیشتری دارند.

 

بالاخره خانه خود را  بازسازی کنیم و یا از نو بسازیم؟

در بخش بالا به مواردی در این خصوص اشاره کردیم. این که هر مورد چه مزیت هایی دارند و نتیجه را می توان به گونه ای مساوی دانست. به عبارت دقیق تر، از نو ساختن ساختمان هزینه زیادی دارد و زمان طولانی تری طول می کشد. تا انجام پروسه به اتمام برسد اما در عوض تغییرات زیادی را می توانید در خانه خود ایجاد کنید. تماما ساختار خانه نو می شود و حس تازگی را برای شما تداعی می کند و از همه مهم تر ایمنی سازه شما افزایش می یابد.

حال در بازسازی شاهد این هستیم که هزینه کمتری را صرف خواهیم کرد. در مدت زمان کوتاهی به تغییراتی دست خواهیم یافت و زیبایی چشمگیری را به وجود خواهیم آورد اما در خصوص ایمنی، از نو ساختن ساختمان حرف اول را می زند.

در این وهله ممکن است افراد کمی سردرگم شوند و نتوانند به درستی تصمیم بگیرند که بازسازی کنند و یا از نو بسازند؟

اما با یک الویت بندی می توان در آخر تصمیم درست را اتخاذ کرد.

برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا به هدف و سلیقه خود توجه کنید. این که ترجیح می دهید تنها با چند نمونه تغییرآیتم  در خانه خود آن را به جایی بهتر برای زندگی کردن تبدیل نمائید و یا به کل قصد دارید ساختار خانه خود را تغییر دهید و جلوه ای تازه به آن ببخشید. البته موضوع مهم تری که حائز اهمیت است و می توان گفت اصلی ترین عاملی می باشد که در تصمیم گیری شما نقش پررنگی دارد، بودجه شما است.

با از نو ساختن می توانید سبک جدیدی را تجربه کنید اما در هر حال اگر بودجه شما کافی نیست می توانید. با بازسازی نیز تا حدودی تغییرات دلخواه خود را در خانه به وجود آورید. در کل اگر به دنبال تغییرات اساسی هستید و زمان و هزینه کافی را نیز دارید، از نو ساختن خانه می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. حال اگر زمان و هزینه زیادی ندارید می توانید با بازسازی تغییرات دلخواه خود را در خانه خود ایجاد کنید.

 

سخن پایانی در رابطه با باسازی یا ساخت خانه خود

با بازسازی و یا از نو ساختن خانه خود تغییراتی را در محل زندگی خود به وجود خواهید آورد. که این تغییرات در اکثر مواقع می تواند کارساز باشد، به طوری که با چند تغییر هر چند کوچک، ممکن است. روحیه شما تا حد زیادی بهتر شود. به هر حال چه بازسازی و چه از نو ساختن خانه به زیبا تر شدن محل زندگی شما کمک می کند. همین عامل کافی است که یکی از آن ها را برگزینید و با انجام تغییراتی در خانه خود آن را به محلی زیبا تر و بهتر برای زندگی کردن تبدیل کنید. با کارشناسان گروه تخصصی معماری، طراحی و اجرای آریا قلی پوردر تماس باشید. تا به شما در این زمینه مشاوره های لازم را بصورت رایگان ارائه دهند.

خانه خود را بازسازی کنیم یا از نو بسازیم؟

فهرست مطالب