گروه معماری آریا قلی پور

نحوه عقد قرارداد برای طراحی و اجرای ویلا

5/5 - (1 امتیاز)

در هر پروژه ای حساس ترین مرحله تنظیم قرارداد آن است مخصوصا در پروژه های ساخت و ساز، در این مقاله از گروه معماری آریا قلی پور«متخصص در ارائه خدمات طراحی و اجرای ویلا مدرن » قصد داریم درباره نحوه عقد قرارداد برای ساخت ویلا توضیحات مفیدی را ارائه دهیم. اگر شما هم می خواهید برای طراحی و اجرای ویلای خود قراردادی را تنظیم کنید، توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا درباره مفاد، بند ها و قوانین موجود در آن‌ اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین شما را با ضوابط و قوانینی که یک طراح ویلا و در مقابل آن یک کارفرما باید انجام دهد، آشنا می کنیم.

 

نحوه عقد قرارداد برای طراحی ویلا

در طراحی و اجرای ویلا بین کارفرما و طراح قراردادی تنظیم می‌ شود که در محتوای این قرارداد مشخصات فنی، الزامات طراحی، زمان بندی، شرایط مالی، حقوق و تعهدات طرفین، محدودیت ها، مراحل اجرا، زمان تحویل ویلا، ضمانت ها، مسئولیت های طرفین و دیگر جزئیات ذکر می گردد، از مرحله شروع تا پایان کار هر موردی که فکر می کنید لازم است که در پروسه ساخت ویلا لحاظ شود، حتما در قرارداد ذکر خواهد شد.

شما هم هنگام بستن قرارداد به یاد داشته باشید که هر دو طرف چه کارفرما و چه طراح در قبال محتوای قرارداد مسئول هستند، در واقع هر بندی که در قرارداد نوشته شده است از لحاظ قانونی باید اجرا شود و طرفین مؤظف هستند که تنها موارد ذکر شده را رعایت کنند، پس اگر موردی را در نظر دارید حتما در هنگام عقد قرارداد آن را در محتوای متنی قرارداد بنویسید، در غیر این صورت ممکن است در آینده با مشکلاتی مواجه شوید.

 

فرم قرارداد طراحی و اجرای ویلا

هنگام عقد قرارداد طراحی ویلا معمولا با یک فرم روبرو خواهید شد که در آن چندین بند مهم و ضروری وجود دارد،  در ادامه مقاله نمونه ای از فرم قرارداد طراحی و اجرای ویلا را برای شما شرح خواهیم داد.

 

۱_ مشخصات طرفین

الف) مشخصات فردی کارفرما

خانم/ آقا/ مؤسسه……….. نام مدیر/ نام نماینده……….. شماره شناسنام……….. کد ملی………..آدرس ………..تلفن منزل ………..تلفن همراه ………..

ب) مشخصات فردی پیمانکار

خانم/ آقا/ مؤسسه………..نام مدیر/ نام نماینده………..شماره شناسنامه ………..کد ملی ……….. آدرس ……….. تلفن منزل ……….. تلفن همراه ………..

 

۲_ مدت قرارداد

در این بند بایستی حتما مدت قرارداد را مشخص کنید، اینکه تاریخ تکمیل و انجام پروژه چه زمانی خواهد بود، بایستی به طور دقیق تعیین گردد، با مشخص کردن این موارد می توان به انجام هر چه سریع تر پروژه کمک شایانی کرد.

 

۳_ مبحث قرارداد و آدرس پروژه

در مبحث قرارداد باید به مواردی اشاره کنید که شامل موارد زیر است:  طراحی و اجرای ویلا در قطعه زمینی به متراژ ……….. متر که دارای سفت کاری هایی همانند گود برداری، فونداسیون، اسکلت، دیوار چینی و… می باشد، همچنین نازک کاری هایی‌ مانند نصب کابینت، برق کشی و… نیز انجام خواهد شد.

 

۴_ موضوع قرارداد

در بند موضوع قرارداد باید مشخصات فنی ویلا ذکر گردد، مثلا:  تعداد طبقات ویلا، تعداد اتاق ها و… تمامی موارد مرتبط با مشخصات فنی ویلا بایستی به طور کامل درج شود تا بعد از اتمام پروژه طرفین با مشکلی روبرو نشوند.

 

۵_ مبلغ قرارداد

در قرارداد های پیمانکاری طراحی و اجرای ویلا، اکثرا مبلغ قرارداد به صورت درصدی حساب می شود، از طرفی گاهی اوقات هم کارفرما و طراح در مبلغ مقطوعی به توافق می رسند که پروژه با همان مبلغ طراحی و اجرا می شود. لازم به ذکر است که به دلیل تورم اقتصادی در کشور روش دوم توصیه نمی شود.

 

۶_ تعهدات طرفین

این بند جزو مهم ترین و ضروری ترین بند های قرارداد طراحی و اجرای ویلا می باشد، اینکه تمامی وظایف طراح و کارفرما به طور کامل بیان گردد تا در ادامه همکاری از وقوع هر گونه اختلاف پیشگیری شود. ذکر شرایط و تعهدات طرفین ریسک همکاری را کم کرده و مشکلات حقوقی را به حداقل می رساند.

 

 

۷_ حق فسخ

طبق قوانین، قرارداد طراحی و اجرای ویلا عقدی لازم به حساب می آید، یعنی اینکه طرفین نمی توانند جز در موارد مصرح قانونی قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ کنند، به همین منظور در این بند، هر یک از طرفین شرایطی را ذکر می کنند که در صورت وقوع این شرایط می توانند قرارداد را فسخ نمایند.

 

۸_ فورس ماژور

در تعریفی ساده به ایجاد شرایطی خارج از خواست و اراده طرفین فورس‌ ماژور می گویند، در صورت وقوع فورس ماژورمانند سیل، زلزله، تحریم و… ممکن است متعهد نتواند تعهد خود را به جا آورد، در این حالت متعهد می تواند به جهت عدم انجام تعهد خود به قانون فورس ماژور‌ استناد نماید.

 

سر بی درد خود را دستمال نبندید.

طراحی و اجرای ویلا به عنوان یک پروژه بزرگ و پیچیده نیازمند رعایت نکات و قوانینی است تا در حین کار طراح یا گروه معماری و کارفرما با مشکلی مواجه نشوند. تنظیم این قوانین در قالب یک قرارداد می تواند بسیار کمک کننده باشد.به عبارتی تنظیم و عقد یک قرارداد از اختلافات و خصومت های بین طراح و کارفرما جلوگیری می کند.

 

در قرارداد طراحی و اجرای ویلا تعهدات کارفرما و طراح شامل چه مواردی است؟

در مطالب فوق به این موضوع اشاره کردیم که باید تعهدات طرفین در قرارداد درج شود، حال سؤالی که پیش می آید این است که چه مواردی را کارفرما و طراح به عنوان تعهد در قرارداد ذکر می کنند و این تعهدات شامل چه مواردی هستند؟ البته در نظر داشته باشید که تعهدات هر قرارداد به شرایط و مذاکرات خاص آن قرارداد بستگی دارد، به همین دلیل تعهدات هر قراردادی می تواند با دیگری فرق داشته باشد. در این خصوص به موارد زیر توجه کنید:

تعهدات کارفرما

کارفرما باید اطلاعات دقیقی از نیازها، تمامیت و محدودیت های پروژه را به طراح اطلاع دهد، همچنین بایستی در خصوص پرداخت هزینه ها به طراح متعهد شود، از طرفی کارفرما باید در طول انجام پروسه با طراح همکاری کند و حقوق معنوی طراح را تضمین نماید. بدین صورت که از کپی برداری و استفاده غیر مجاز طرح پیشگیری کند.

 

 

تعهدات طراح و اجرا کننده

اولین تعهد طراح ارائه خدمات طراحی ویلا می باشد، خدماتی نظیر: تحلیل نیاز های کارفرما، تهیه نسخه های اولیه و نهایی طرح، تهیه مستندات و مراحل طراحی، تهیه محاسبات مرتبط با سازه و مکانیک و… از طرفی طراح باید متعهد شود که طرح نهایی و کامل شده ویلا را به کارفرما ارائه دهد که این مورد نیز شامل: نقشه های ساختمانی، نقشه های برق و مکانیک، لیست مصالح و تجهیزات و سایر مستندات مربوط به طرح می باشد. همچنین قوانین معمول ساختمانی، شهر سازی و دیگر مقررات مربوطه باید رعایت گردد. به علاوه طراح باید متعهد شود که مشاوره های فنی مربوط به طرح را باید به کارفرمای خود ارائه دهد و از همه مهم تر باید اطلاعات مربوط به پروژه و کارفرما را مطابق با قوانین به صورت محرمانه حفظ کند.

 

کلام آخر

در این مقاله از گروه معماری آریا قلی پور«متخصص در طراحی و اجرای ویلا»  شما را با قرارداد طراحی و اجرای ویلا، شرایط صحت قرارداد، ارکان و مفاد های آن آشنا کردیم. البته در آخر باید اظهار داشت که عقد قرارداد طراحی یک ویلا شامل جزئیات و شرایط حقوقی پیچیده ای است که به دانش حقوقی بالایی نیاز دارد. توصیه ما این است که قبل از تنظیم و عقد قرارداد حتما از خدمات مشاوره حقوقی بهره‌مند شوید چرا که با دریافت مشاوره هایی در خصوص تنظیم قرارداد از وقوع بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری خواهید کرد و پروژه را با موفقیت به اتمام می رسانید. کارشناسان گروه معماری آریا قلی پور آماده اند تا در این زمینه شما را راهنمایی کنند و مشاوره های لازم را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند. با ما در تماس باشید.

نحوه عقد قرارداد برای طراحی و اجرای ویلا

فهرست مطالب