گروه معماری آریا قلی پور

دفتر کار خود را متناسب با کسب و کارتان طراحی و اجرا کنید

5/5 - (1 امتیاز)

به نظر شما هر دفتری برای هر شغلی مناسب است.  یعنی صرف این که یک دفتر کار را بخرید یا اجاره کنید می توانید. کسب وکار موفقی درآن راه بیندازید یا حوزه کاری خود را توسعه دهید.  آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که می توانید. با یک طراحی و اجرای ساده و هر چند کوچک در دفتر کار خود، تأثیر چشمگیری را بر روی کسب و کارتان لحاظ کنید؟

ممکن است در نگاه اول طراحی و اجرای دفتر کار خود را بی اهمیت بدانید اما باید گفت که این امر در موفقیت کسب و کار شما تأثیر بسزایی خواهد داشت. البته در این خصوص هم باید به نکاتی توجه داشته باشید و طراحی آن را متناسب با کسب و کارتان اجرا نمائید، به همین منظور شما را در مجله سایت گروه تخصصی معماری، طراحی و اجرای آریا قلی پور، به مطالعه ادامه این مقاله دعوت می کنیم.

 

نکات مهم در طراحی و اجرای دفتر کار متناسب با کسب و کارتان

در بیشتر مواقع به هنگام طراحی و اجرای دفتر کار این مورد نادیده گرفته می شود. که افرادبرای برندینگ و برجسته کردن نام خود باید آن را متناسب با کسب و کار مربوطه طراحی کنند. قطعا باید بین طراحی دفتر کار و حیطه فعالیت صاحبان دفاتر کار، تناسبی وجود داشته باشد. رعایت چنین تناسبی خلاقیت افراد را نشان می دهد و در پی آن از لحاظ روانی نیز تأثیر زیادی بر مشتریان می گذارد. اگر برای شما نیز این سؤال پیش آمده است که چگونه این تناسب را در طراحی رعایت کنید، به نکات ذکر شده در بخش زیر توجه کنید.

 

هدف کسب و کار خود را به تصویر بکشید

طبیعتا هر کسب و کاری هر چند کوچک برای خود اهداف واحدی دارد. منظور از هدف این است که کسب و کار شما چه خدمات و یا محصولاتی را ارائه می دهد.سپس می توانید در هر حیطه ای که فعالیت می کنید نمادی از اهداف خود را در دکوراسیون دفتر کارتان به کار ببرید. به عنوان مثال اگر شرکت شما یک شرکت لاستیک سازی باشد، بهتر است مبلمان خود را به شکل لاستیک انتخاب کنید و یا میز کار کارمندان، سررسید های شرکت نیز می توانند به شکل لاستیک هایی طراحی شوند.

در واقع شما با این کار نشانه هایی از هدف کسب و کار خود را به نمایش گذاشته اید که این امر باعث می شود طراحی دفتر کار شما با کسب و کارتان همخوانی و سازگاری داشته باشد. البته برای این که هدف خود را به تصویر بکشید، می توانید از تجهیزات دیگری نیز استفاده کنید و تنها به نمونه های ذکر شده بسنده نکنید.

 

لوگو کسب و کار خود را به کار ببرید

اگر برای کسب و کار خود لوگویی دارید، توصیه می کنیم که آن را حتما در طراحی داخلی دفتر کار خود به کار ببرید. چنانچه لوگویی‌ برای کسب و کار خود ندارید، پیشنهاد ما این است که یک لوگو را برای خود طراحی کنید. لوگو برند شما را معرفی می کند، پس حضور آن در دفتر کار شما لازم و ضروری است. چرا که وجهه‌ کار شما را بالا می برد؛ حال نمایش این لوگو در اداره شما می تواند به چند طریق صورت گیرد.

به عنوان مثال شما می توانید از طرح های چاپی دو بعدی و سه بعدی، نقاشی ها و پوستر ها استفاده کنید. در مواردی یک دیوار را به لوگو اختصاص می دهند اما مینیمال پسند ها نمونه های کوچک تر را انتخاب می کنند. مثلا چند عدد اکسسوری همانند تابلو و مجسمه نیز می تواند نتیجه بهتری داشته باشد.

 

از رنگ برند خود استفاده کنید

اگر کسب و کاری دارید که خروجی آن یک محصول است، قطعا درمحصول یا بسته بندی این محصول رنگ خاصی را به کار برده اید. برای رنگ دفتر کار خود نیز می توانید از رنگ محصول خود استفاده کنید. به کارگیری این رنگ در طراحی دفتر کار می تواند خلاقیت شما را به رخ دیگران بکشد و محیط کار شما نیز تحت تأثیر محصول و برند شما قرار خواهد گرفت.

در طراحی دفتر کار مدرن می توان از این رنگ به هر طریقی بهره برد. مثلا بخشی از دیوار، سقف، پرده و یا کفپوش را با استفاده از این رنگ، رنگ آمیزی کنید و یا تجهیزات خود را نیز می توانید به این رنگ خریداری نمائید. البته بهتر است از این رنگ به عنوان رنگ غالبدر ترکیب با سایر رنگ ها استفاده کنید . چون در صورت استفاده زیاد از آن، دفتر کار جلوه خوبی پیدا نمی کند. می توانید برای رنگ غالب و پس زمینه از رنگ های نود و خنثی بهره ببرید و در مواردی شاخص رنگ برند خود را استفاده نمائید، بدین طریق رنگ برند شما بیشتر مورد توجه خواهد بود.

 

قسمتی از دفتر کار را به طرحی ازحوزه  کسب و کار خود اختصاص دهید

شاید این ایده برای دفاتر کار بزرگ کارساز باشد و در دفاتر کار کوچک نتوان چنین ایده ای را پیاده کرد. در این مورد بایستی در قسمتی از دفتر کار طرحی از کسب و کار خود را طراحی کنید. بدین شکل که مثلا اگر کسب و کار شما در حیطه چای است، می توانید. یک فنجان بزرگ را در بخشی از دفتر کار خود جای دهید و یک کیسه تی‌ بگ بزرگ را به حالت نمادین از سقف دقیقا روبروی فنجای چای آویزان کنید.

همین مورد را می توانید فاکتور بگیرید و برای حیطه کسب و کار خود استفاده کنید.

بهره‌مندی از چنین ایده ای می تواند ذوق و خلاقیت را در دفتر کار شما به نمایش بگذارد. و ببینده را به وجد بیاورد.غالبا افکار، رفتار و ایده های کارکنان نیز در چنین فضایی متحول می شوند و به دنبال آن بهره وری کارکنان افزایش خواهد یافت. پس با چنین طراحی شگرفی برای دفتر کار خود، شاهد راندمان بالای کارکنان خود باشید.

 

با طراحی دفتر کار خود افراد را غافلگیر کنید

در وهله اول باید گفت که دفتر کار شما نمود کسب و کار شما است، شک نکنید. تمام افرادی که در دفتر کار شما حضور خواهند یافت، از طراحی دفتر کار شما متأثر خواهند شد. در واقع این شما هستید که تصمیم می گیرید. چگونه مخاطبان خود را تحت تأثیر قرار دهید به عبارت ساده تر شما می توانید. با یک طراحی پیش پا افتاده و ناهماهنگ یک حس ناسازگاری را به مخاطب خود انتقال دهید و یا با یک طراحی هماهنگ و مناسب برای دفتر کار خود، اعتبار و وجهه خود را بالا ببرید.

قرار است که کارمندان و مشتریان شما در این مکان حضور یابند، با این اوصاف شما باید به گونه ای حرفه ای بودن خود را به آن ها نشان دهید. که یکی از راه های آن، همین تکنیک طراحی اصولی اداره  می باشد. شاید این موضوع برای شما از اهمیت کمی برخوردار باشد اما هیچگاه از تأثیر طراحی دفتر کار خود بر روی کارمندان و مشتریان غافل نشوید.

این تأثیر به قدری عمیق خواهد بود که افرادو کسانی که پا به دفتر شما می گذارند برای همکاری با شما تمایل پیدا خواهند کرد. مطمئنا شما با همکاری بیشتر موفقیت های بیشتری را در حیطه فعالیت خود به دست خواهید آورد.

 

جمع بندی

شما باید دفتر کار خود را به مکانی تبدیل کنید که سرشار از بهره وری، همکاری، کار گروهی و خلاقیت باشد. برای ساختن چنین مکانی قطعا به یک طراحی اصولی نیاز دارید. طراحی و اجرای اصولی دفتر کار نیز در گرو رعایت نکاتی است. که سعی داشتیم در این مقاله از مجله سایت گروه تخصصی معماری، طراحی و اجرای آریا قلی پور به آن ها اشاره ای داشته باشیم.

با اتکا به موارد گفته شده می توانید طراحی هماهنگ و سازگاری با کسب و کار خود داشته باشید. از طرفی هم می توان از افراد متخصص و خبره در زمینه طراحی و اجرای دفتر کار کمک بگیرید. با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا از مشاوره رایگان طراحی و اجرای دفترکار مدرن بهره مند شوید.

دفتر کار خود را متناسب با کسب و کارتان طراحی و اجرا کنید

فهرست مطالب