گروه معماری آریا قلی پور

المان‌ های مهم در طراحی و اجرای ویلای مدرن

5/5 - (1 امتیاز)

طراحی و اجرای ویلای مدرن یکی از مهمترین خدمات گروه های برتر معماری است. از آن جهت که اکثر مردم، ویلا ها را به عنوان یک مکان ایده آل برای گذراندن اوقات فراغت در نظر می گیرند.باید در طراحی آن المان‌ هایی را لحاظ کرد که بتواند. این مکان را برای گذران چنین اوقاتی دلپذیر تر کند. یا ارزش معاملاتی ملک را بالا ببرد. المان‌ هایی که در طراحی ویلا به کار می روند به سبک طراحی آن ویلا نیز بستگی دارند. چنانچه سبک مورد نظر شما مدرن باشد. بایستی در طراحی و اجرای آن یک سری المان های خاص را بکار ببندید. تا ویلای شما طبق استاندارد های یک ویلای مدرن در مکان مورد نظر خودنمایی کند. با مجله سایت گروه معماری آریا قلی پور همراه شوید. تا درباره مهمترین المان ها در طراحی و اجرای ویلای مدرن نکات مهمی را بیان کنیم.

 

المانهای مهم در طراحی و اجرای ویلای مدرن

در حالت کلی برای طراحی و اجرای یک ویلای مدرن باید از اصول معماری مدرن پیروی کرد. این که در سبک مدرن از چه طراحی استفاده می کنند و چه متریال هایی را به کار می برند اصل این است که همگی اجزا باید با المان های مدرن هماهنگ باشند. به عنوان مثال در سال های اخیر از فلز، شیشه های نشکن، بتن، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، سیستم های کنترل از راه دور و… استفاده می کنند که همگی این موارد ذکر شده نشان دهنده طراحی مدرن هستند. در این بخش از مقاله به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد تا در صورت به کارگیری این المان‌ ها، اطلاعات بیشتری درباره آن ها داشته باشید.

 

طراحی مدرن فضای داخلی ویلا

برخلاف طراحی داخلی کلاسیک که در آن می توان از نشانه های خاطره انگیز و پیچیده استفاده کرد. در طراحی داخلی مدرن نمی توان تا این اندازه متریال های پر نقش و نگار را به کار برد، در این نوع طراحی تنها فرم ها و حجم ها، ساختار خود را به نمایش می گذارند. و تا حدودی کار طراح سخت خواهد بود. به طور کلی هر اجزایی که در فضای داخلی ویلا قرار دارد اعم از ستون ها، راه پله ها، پنجره ها، دیوار ها و… همگی باید طبق سبک مدرن طراحی و اجرا گردند. با طراحی داخلی ویلای خود آن را از حالت یکنواختی خارج خواهید کرد و به آن جلای تازه ای می بخشید.

 

طراحی و نورپردازی مدرن ویلا

علاوه بر کاربرد اصلی نور در فضای ویلا در سال های اخیر، بطور کلی نورپردازی به یکی از المان‌ های اصلی طراحی مدرن تبدیل شده است. که به کمک آن می توان زیبایی و شکوه سازه را دو چندان کرد. البته طریقه به کارگیری آن مهم است. در این خصوص با چند سبک مختلف از نورپردازی روبرو هستیم که چند مورد از آن را ذکر می کنیم:

  1. نورپردازی یکدست: در این سبک از نورپردازی عموما نورپردازی از یک نقطه شروع می شود. و تا سطح وسیعی از نما به حالت یکنواخت گسترش می یابد. معمولا در این نوع از نورپردازی ها از الگو های مشخص و ساده ای استفاده می کنند که بیشتر در شب برای نما های ویلا ها به کار برده می شوند.
  2. نورپردازی سخت یا خشن: این سبک از نورپردازی برعکس نمونه قبلی می باشد. یعنی این که عناصر نوری به صورت یکنواخت و یکپارچه نیستند و تنها در بخش های کوچکی اجرا می شوند که فقط بافت ها و سطوح خاصی را روشن می کنند و به منظور برجسته سازی خصیصه های شاخص ساختمان ویلا قابل استفاده هستند.
  3. نورپردازی از داخل به خارج: در این نوع از نورپردازی، نور در تورفتگی ها و بیرون زدگی های سازه تنظیم می گردد. به صورتی که منبع نور دیده نمی شود اما نور با شدت مشخصی بر سطح سازه ساطع می گردد. به عنوان مثال بر لبه های خارجی ساختمان ها، فیبر های نوری و لامپ های نئونی را تعبیه می کنند که طول و حجم ساختمان را بیشتر به چشم می آورد.

 

متریال مدرن برای نمای ویلا

طراحی و اجرای یک ویلای مدرن، تنها به فضای داخلی آن محدود نمی شود، بلکه در نما نیز باید شاهد چنین طراحی های جدیدی باشیم. برای ساخت طراحی مدرن نما به متریال هایی نیاز خواهیم داشت که جلوه گر سبک مدرنیته باشند. البته به یاد داشته باشید که این متریال ها از چندین نوع مواد اولیه تشکیل شده اند. که در نهایت یک نمای مدرن را می سازند. مثلا ورق آلومینیوم کامپوزیت که از ترکیب موادی مثل پلاستیک فشرده و آلومینیوم ساخته می شود که اگر این متریال مدرن را در نمای ویلا به کار ببریم به آن نمای کامپوزیت خواهند گفت. از متریال های مدرن دیگری که برای نما استفاده می شوند می توان به نما های شیشه ای کرتین‌ وال، نمای ترموود، نمای اچ پی ال، نمای شیشه ای فریم لس، نمای سرامیک و نمای دکوراتیو اشاره کرد.

 

طراحی مدرن فضای سبز

طراحی مدرن فضای سبز از المان‌ های دیگر طراحی و اجرای ویلای مدرن می باشد. تلفیق فضای سبز با فضای کلی ویلا، احساس بهتری را در محیط ایجاد می کند. البته برای داشتن یک فضای سبز مدرن نیز بایستی اصولی را رعایت کنید، مثلا باید محوطه کلی را بخش بندی نمائید و مسیری را برای رفت و آمد مشخص کنید. به علاوه بایستی بخشی از مساحت فضای سبز را به گل کاری و گیاهان تزئینی اختصاص دهید. خیلی ها در ترجیح می دهند در طراحی فضای سبز،محیطی را برای استراحت نیز تعبیه کنند که در کنار آن برای این محیط از نورپردازی های مدرن نیز بهره می برند.

 

بازی با رنگ های جدید برای طراحی ویلا مدرن

المان‌ دیگری که باید در طراحی و اجرای ویلای مدرن به آن توجه کرد، رنگ پردازی است. به عبارتی باید بدانید که در طراحی مدرن بهتر است از چه طیف های رنگی استفاده شود. در این خصوص باید گفت که رنگ های خنثی و نود مثل نقره ای، سفید، بژ، کرمی، طوسی، شیری و… جزو طیف رنگ هایی‌ هستند که در طراحی های مدرن مورد استفاده قرار می گیرند و طرفداران زیادی دارند. البته در مواردی که قصد داشته باشید از رنگ های دیگری نیز استفاده کنید. باید اول رنگ های خنثی را برای رنگ پس زمینه به کار ببرید، یعنی این که بهتر است رنگ غالب ویلا بایستی یکی از رنگ های ذکر شده باشد تا رنگ و بوی ویلای شما حالت مدرنی به خود بگیرد.

 

مانور روی اجرای روف گاردن

شاید هنگام طراحی ویلا بام آن چندان مورد توجه شما نباشد اما بهتر است. بدانید که این بخش می تواند یکی از المان‌ های اصلی طراحی ویلای مدرن شما باشد. این روز ها روف گاردن یا همان بام سبز در طراحی ویلای مدرن یکی از المان‌ های پرطرفدار به حساب می آید که طراحان بیش از پیش تمایل دارند که این مورد را نیز در طراحی ویلای مدرن به کار ببرند و حسابی روی آن مانور بدهند. در توصیفی ساده تر باید گفت که هنگامی که در بام ویلا ها فضای سبزی ایجاد می شود به آن روف گاردن می گویند.

البته در این فضا علاوه بر فضای سبز می توانید از المان‌ های دیگری نیز استفاده کنید. به عنوان مثال آلاچیق، پرگولا، مبلمان، آبنما و… نیز از المان‌ هایی هستند که در طراحی مدرن روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین باید بدانید که در این بخش از ویلا بهتر است از چه نوع پوشش گیاهی بهره ببرید و آیا این گیاهان با شرایط بومی منطقه شما سازگار هستند یا خیر.

 

زیباترین ویلاها با تیم معماری آریا قلی پور

در این مقاله از مجله سایت گروه معماری آریا قلی پور  سعی بر آن داشتیم. که المان‌ های شاخص و برجسته طراحی ویلای مدرن را برای شما شرح دهیم. چنانچه شما نیز قصد دارید که ویلای خود را با سبک مدرن طراحی کنید می توانید موارد ذکر شده در بخش فوق را به کار گیرید و یا برای  راهنمایی با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید.

اگر به طور کلی به المان‌ های گفته شده توجه شود می توان طبق معیار های معماری مدرن، ویلای مورد نظر شما را طراحی و اجرا نمود. با ما در ارتباط باشید.

فهرست مطالب